Books and Libraries (Книги та бібліотеки)

Дата: 03.02.2020 10:39

Тема: Books and Libraries (Книги та бібліотеки)

Тип уроку: Комбінований виховний захід.

Мета заходу:

Навчальна: Формувати комунікативні уміння учнів (сприймання  на слух, зорове сприймання, усне та писемне продукування), удосконалювати вміння учнів готувати та презентувати доповіді на задану тему.

Розвиваюча: Розвивати мовну і слухову пам’ять учнів, підвищувати стилістичну культуру мовлення, розвивати зв’язне усне й писемне мовлення, вміння і навички правильного користування мережею Інтернет для пошуку необхідної інформації.

Виховна: Виховувати в учнів самосвідомість та ментальність, любов до книг та читання, самостійність, мислення та кмітливість.

Освітньо – виховні завдання уроку: створити комфортні умови для навчання, за яких кожен учень відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність та самостійність.

Обладнання: підручники, ілюстративний матеріал, телевізор, комп’ютер.

ХІД ЗАХОДУ

Організаційний момент

Warming-up

-Good morning, dear children! I hope you are fine and ready to work. So, first of all I’d like you to guess the theme of our lesson today.

Here’s the riddle for you.

What Am I?

I have letters and numbers but I’m not a computer keyboard.

I’m sometimes stored in a case but I’m not a cellphone.

I contain paper but I’m not a ring binder.

I have a cover but I’m not a pillow.

I have a spine but I don’t have any bones.

Yes, you are right. It is a book.

Next listen to the definition and guess the word.

A room or building containing books that can be looked at or borrowed.

You are fantastic! Yes, it’s a library.

So, today we are going to talk about books and libraries and how important they are.

Brainstorming

Look at the blackboard and read the quotes. Then discuss in pairs how you understand them.

Libraries will get you through times of no money better than money will get you through times of no libraries.

–Anne Herbert

My two favorite things in life are libraries and bicycles. They both move people forward without wasting anything.

Peter Golkin

Reading gives us some place to go when we have to stay where we are.

–Mason Cooley

Books can be dangerous. The best ones should be labeled “This could change your life.”

Helen Exley

Books are windows on the past, mirrors on the present, and prisms reflecting all possible futures. They are lighthouses erected in the dark sea of time.

-Jeffery Robbins

(After discussing in pairs, students present their ideas)

Основна частина:

And now I’d like to ask you a question. What do you usually imagine hearing the word “library”? Let’s watch a video and then you will try to answer it.

(Перегляд та обговорення відео) https://www.youtube.com/watch?v=1pHZhdLg4G4&t=57s

Can you tell me what impressed you most about these libraries? Yes, they are magnificent and beautiful, full of books, with spacious and light reading-rooms.

People can spend hours working there. Well, let’s watch one more video about a very unusual library.

(Перегляд та обговорення відео) https://www.youtube.com/watch?v=wuTswmx9TQU

As you can see, libraries can be different but their aim is the same – to give people knowledge and information. They have a long and rich history. Let’s learn about the most interesting facts.

(Перегляд відео) https://www.youtube.com/watch?v=M_lsRvxtMoQ

А зараз Аліса Леонідівна, бібліотекар нашої школи, поставить вам кілька питань за змістом відео.

Бібліотекар:

• Назвіть найбільшу бібліотеку світу? (Бібліотека Конгресу, США)
  • Яку книгу найчастіше крадуть з бібліотек? (Книгу рекордів Гіннеса)
  • Де знаходиться найменша бібліотека світу? (Нью-Йорк, США)
  • Назвіть найстарішу бібліотеку світу? (монастир Святої Катерини, Єгипет)

Чудово, а зараз давайте послухаємо учнів, які представлять їх улюблені бібліотеки або ті, що їх чимось вразили.

(виступи учнів та обговорення доповідей)

А що ви знаєте про історію бібліотек в Україні? Сподіваємось, що вам буде цікавою наступна інформація.

Conclusion  Підсумки заходу

Ми сподіваємося, що вам сподобався наш сьогоднішній захід і ви подивитеся на бібліотеки іншим поглядом.

Пригадайте хід заходу та скажіть:

• Що вам найбільше сподобалось?
  • Що вразило вас?
  • Що нового ви дізнались?

Підготували і провели захід вчитель англійської мови Апенькіна Альона Прохорівна та бібліотекар Дзингель Аліса Леонідівна Жашківського ЗЗСО І-ІІІ ступенів №3 ім. І.М.Ляшенка