A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Жашківський ліцей №3
Жашківської міської ради Черкаської області

Виступ на педагогічній раді "Адаптація п'ятикласників до нових умов навчання"

Дата: 14.11.2022 15:30
Кількість переглядів: 485

Успішна адаптація учнів 5 класів

В охороні психічного здоров'я дітей важлива роль належить адаптації до нових умов середовища. Такими умовами для здобувачів освіти 5 класу виступає перехід у середню ланку. Часто він характеризується:

  • появою своєрідної мотиваційної кризи з переважанням зовнішньої мотивації, спрямованої на уникнення невдачі,
  • зниженням навчальної мотивації та інтересу до засвоєння знань через зміну соціальної ситуації розвитку.
  • сукупністю психофізіологічних та особистісних змін, які відбуваються у внутрішньому світі дітей цього віку.

З чим стикається п’ятикласник?

Нові умови навчання у середній школі висувають високі  вимоги до інтелектуального та особистісного розвитку учнів. Від п’ятикласників очікують незалежної, більш самостійної та відповідальної поведінки, до чого багато дітей не готові. Як наслідок у п’ятикласника спостерігається:

  • напруження психіки
  • перевтома
  • високий рівень
  • тривожності
  • труднощі у спілкуванні з ровесниками і педагогами.

Крім цього, навчання відходить на задній план та з’являється  сильна потреба у спілкуванні з однолітками й необхідність у загальній позитивній оцінці себе загалом, незалежно від конкретних результатів. Тому на емоційне самопочуття дитини більшою мірою починає впливати ще й те, як складаються її стосунки з товаришами. Самооцінка п’ятикласника дедалі менше починає залежати від навчальних успіхів, а дедалі більше від того, як її цінують та сприймають.

Різка зміна умов навчання, розмаїття та ускладнення вимог, – все це є випробуванням для психіки школяра.

Для багатьох п’ятикласників, що навчалися спочатку в одного вчителя, перехід до кількох вчителів з різними вимогами, характерами, різним стилем викладання також є зовнішнім показником їхнього дорослішання, але, водночас, і причиною тривожності і проблем. Наявність такої тривожності свідчить про нездатність дитини упоратися зі своїми почуттями та контролювати їх. Відтак зникає впевненість у собі, рішучість у діях і вчинках, наполегливість у досягненні мети. Дитина заздалегідь налаштовує себе на поразку.

Саме тому вкрай актуальним постає питання успішної адаптації п’ятикласників до нового етапу шкільного навчання.

На цьому етапі важлива діагностика. За допомогою анкет і тестів та проективних методик ми можемо проаналізувати,  наскільки в п’ятому класі проходить адаптація до нових умов навчання.

 Перелік методик: методика емоційно-кольорових аналогій (Лутошкіна), анкета «Адаптація п’ятикласників», методика визначення тривожності проективна методика «Вулкан», модифікація опитувальника А.А. Реана «Рівень мотивації учнів», тест «Дерево» на визначення комфортного стану в колективі.

Стислий опис методик:

  • методика емоційно-кольорових аналогій (Лутошкіна),  дозволяє виявити  стан образного сприйняття школи в цілому;
  • методика «Адаптація п’ятикласників» сприяє виявленню ставлення до нових умов навчання;
  • методика  визначення тривожності проективна методика «Вулкан»  допомагає визначити стан настрою, з яким дитина приходить та перебуває в школі, сприяє виявленню раннього неврозу, рівня тривожності та виявлення проявів агресії;
  • модифікація опитувальника А.А. Реана «Рівень мотивації учнів» допомагає виявити рівень мотивації на досягнення успіхів;

Висновки:

За результатами діагностики - більшість дітей є адаптованими до навчання в середній ланці школи. В обох класах переважає середній рівень тривожності, агресивність носить тільки захисний характер, рівень мотивації більше спрямований на уникнення невдач. В класі за соціометрією, переважає комфортний стан. Ставлення до навчання в п’ятому класі більш позитивне.

Рекомендації:

Педагогам: на уроках створювати ситуацію успіху для учнів із низькою самооцінкою та високим рівнем тривожності. Таких дітей краще не викликати  відповідати перед усім класом. Працювати на уроці у комфортному темпі для здобувачів освіти, не підганяти дітей з низьким темпом роботи. Знизити вимоги до дітей, які мають невисокий інтелектуальний потенціал. Таким дітям для запобігання втрати мотивації до навчання  і відхилень у поведінці варто пропонувати посильні індивідуальні завдання.

Класним керівникам 5-их класів:

- спланувати роботу зі здійснення соціально-педагогічного супроводу за результатами    діагностичних досліджень;

Вчителям -  предметникам, які викладають у 5-х класах,  протягом  н. р.     проводити роботу щодо психолого-педагогічного забезпечення процесу адаптації п’ятикласників до навчання.

З цією  метою:

- враховувати в навчально-виховному процесі вікові психофізіологічні особливості учнів;

 - формувати активно – пізнавальне відношення до свого предмету;

 - розвивати навички самостійної роботи: користування додатковою літературою, словниками, довідниками, інтернет – ресурсами;

 - спонукати учнів до вивчення правил, практичного їх застосування за допомогою інтерактивних методів (робота в групах, парах, форма діалогу);

 - розвивати уважність, вміння зосереджуватися на окремих деталях;

 - дотримуватися єдиних вимог до усного та писемного мовлення;

 - пропагувати роль книги в житті людини, сприяти розвиткові виразності читання;

 - на кожному уроці проводити фізкульт - хвилинки;

 - виховувати почуття відповідальності за одержані знання, переконувати учнів у майбутньому їх застосуванні;

 - враховувати принципи роботи з обдарованими дітьми, які мають високі потенційні здібності;

 - під час навчально – виховного процесу та на уроках фізичного виховання , під час позаурочних, позашкільних заходів враховувати стан здоров’я школярів.

 Здійснювати індивідуальний підхід у роботі з учнями. Намагатися створювати атмосферу доброзичливості і комфорту в класі. Розвивати в учнів мотивацію до успішного навчання та пізнавальну активність. Підтримувати дітей, при нагоді хвалити, заохочувати.

Батькам: Цікавитися справами дитини у школі і підтримувати. Важливо, щоб самооцінка дитини була чимось підкріплена, щоб дитина знала, що вона багато вміє, багато знає, багато може, допомагати їй розкрити свої здібності у навчанні. Не загострювати увагу на можливих неприємностях у школі, але при цьому не залишати поза увагою можливі труднощі, що виникли в процесі адаптації дитини.

Психологу: Створення психолого-педагогічних умов для розвитку особистості дитини та її успішного навчання: індивідуальні та групові програми психологічного розвитку, робота з тривожними дітьми та дітьми, що мають труднощі у адаптації до навчання в школі. Контроль над проходженням адаптації. Консультації класних керівників, педагогів, батьків. Виступи на батьківських зборах.

 

Із додатковими матеріалами ви можете ознайомитися за посиланням: https://rada.info/upload/users_files/26324148/d9e8214c815ff9469fcb722681cb9e69.pptx


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено